4 portioner
600 g Clariasfärs
1 paket tacokryddmix
1 paket 8 små tortillabröd
Tomater
gurka
majs
sallad
1 stor Rödlök
1–2 msk rapsolja
örtsalt
Guacamole
2 avokado
lime en klyfta
örtsalt
1 dl creme fraiche
1 liten vitlöksklyfta
Gör så här
- Halvera Dela, kärna ur och gröp ut köttet ur avokadona. Mosa avokadon till ett fint mos med bitar i och pressa över lime. Vill man ha det helt slätt får man använda en stavmixer.
- Blanda samman alla ingredienser till guacamolen och krydda med örtsalt.
- Skär tomater och gurka. Skala och hacka löken i små bitar och lägg i en skål och häll över oljan, smaka av med örtsalt. Låt majsen rinna av. Skär salladshuvudet på mitten och lägg i iskallt vatten i några minuter innan det strimlas fint.
- Stek färsen i valfritt fett och krydda med kryddmixen och låt steka en bra stund tills färsen får fin yta.
- Lägg köttfärsen i tortillabröden, lägg sedan på guacamole och grönsaker, toppa med lök.
- Tips! Om man vill ha lite extra karaktär på tortillabröden, stek dom i en torr riktigt varm stekpanna några sekunder på var sida så de får lite färg. Akta så de inte bränns.
Clariasfärs
Gårdsfisk Clariasfärs går hem hos alla – stora som små och är ett klimatsmart alternativ till köttfärs. Färsen briljerar i alla färsrätter du kan tänka dig – från mer vardagliga rätter såsom köttfärsås eller köttbullar till mer högtidliga rätter som t.ex Wallenbergare eller fredagstacos.