Irwin & Ribera del Duero – en muskulös och ödmjuk spanjor

Irwin & Ribera del Duero – en muskulös och ödmjuk spanjor
Säg hej och välkommen till Irwin & Ribera del Duero – en muskulös och ödmjuk spanjor från en av Spaniens främsta vinregioner, Ribera del Duero.

Är du vinälskare och klassar Ribera del Duero och Rioja som Spaniens bästa vinregioner är du inte ensam om en sådan ranking. Några av Spaniens bästa röda viner produceras nämligen i området Ribera del Duero. Duero är namnet på en flod som rinner i provinsen Soria på den Iberiska halvön i nordvästra Spanien. En flod som ringlar vidare genom vindistriktet Douro i Portugal, för att senare mynna ut i Atlanten.

Tempranillovinerna från området är kända och älskade för sin kraft och nyansrikedom. Irwin & Ribera del Duero är ett fylligt klassiskt vin med modern touch, gjort just på druvan Tempranillo. Ett fylligt, välbalanserat vin som speglar den spanska regionens storhet och fylligheten matchas med fördel med matiga kötträtter, exempelvis rådjursbiffar med svampsås, eller en gräddig pasta. Vinet passar även utmärkt ihop med chark och vällagrade ostar, en bit Manchego eller varför inte en vällagrad Comté.
Irwin & Ribera del Duero – en muskulös och ödmjuk spanjor

Skogsbär, björnbär och blåbär samt lakritstoner tillsammans med ek och örter skapar ett smakrikt vin. Sex månaders lagring på franska ekfat resulterar i ett välstrukturerat vin med komplex och lång eftersmak.
Pionjärer bakom vinet

Vinvarumärket Irwin & är ett resultat av sökandet efter det bästa från varje region och plats. En inspiration tagen från den globala resenären som utforskar och inspireras av de resmål han besöker. En intention att få dela de fantastiska viner som han fått uppleva på sina många resor. Irwin & Ribera Del Duero är framtaget tillsammans med teamet på Bodegas Teófilo Reyes, som är något av pionjärer i regionen. I Ribera del Duero anses Teófilo Reyes vara något av en levande legend och 1992 grundade han Bodegas Reyes som redan 1994, efter sin första årgång röda viner, rankades som ett av de bästa vinerna i världen.

Irwin & Ribera del Duero – en muskulös och ödmjuk spanjor


Vinodlingarna är på 50 hektar och sträcker sig sju kilometer runt vingården i det böljande landskapet i Ribera del Duero och har välsignats med varma soliga dagar och kalla nätter. En stor del av vinstockarna är mellan 35 och 50 år gamla, belägna närmare en kilometer ovanför havet på en jord av kalk och lera.

 

Irwin & Ribera del Duero – en muskulös och ödmjuk spanjor

Irwin & Ribera del Duero, 2019

Nr 54300 Pris 139 kronor

Beställ vinet till ditt lokala Systembolag eller direkt hem till dörren med Systembolagets hemleverans.

 

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.