Beskrivning
De flesta vinkännare uppskattar de vita friska och fruktiga vinerna på grüner veltliner från Österrike. De bästa vinerna, liksom detta, imponerar med härligt fruktiga aromer, kryddiga toner och fin syra.
Producenten Weingut Waldschütz är känd för sina eleganta och välbalanserade vita viner. Vingården ägs och drivs i dag av Reinhard Waldschütz och hans son Markus. I fyra generationer har vinkonstens hemligheter förts vidare från far till son. Egendomen ligger i byn Elsarn im Straßertal i DAC-området Kamptal. På dess 35 hektar samsas druvorna grüner veltliner, riesling och sauvignon blanc.
Grüner Veltliner KLASSIK har doft och smak med inslag av päron, örter, galiamelon, vitpeppar och mandarin. Vinet serveras 8–10°C till vegetariska rätter eller till rätter av fisk eller till kyckling. Det passar mycket bra till tapas, marinerad eller grillad fisk, skaldjur och sushi.
DAC-området Kamptal är Österrikes tredje största vindistrikt som har fått sitt namn från floden Kamp. Jordmånen består dels av så kallad lössjord, den speciella sandiga jorden som karaktäriserar området, dels av sandig och kalkfri lera samt vissa jordar som innehåller kristallint skiffer.
Alla viner från Weingut Waldschütz är certifierade som ”Sustainable Austria”, vilket innebär att vinet produceras på ett hållbart sätt, allt från odling och beredning till tappning. Grüner Veltliner KLASSIK har även fått märkningen ”Hållbart val” på Systembolaget. Tidigare i år fick vinet silver i Sveriges största vintävling, Vinordic Wine Challenge 2022, i sitt prissegment.
