Santa Maria och restaurang Rummel bjuder singlar på middag

I en ny undersökning på uppdrag av Santa Maria svarar 50% av svenskarna att de har känt sig ensamma någon gång under de senaste fyra veckorna. Inför Alla hjärtans dag, en dag förknippad med tvåsamhet, säger 27% att de blir påminda om hur ensamma de är. För singlar är siffran 38%. Mot den bakgrunden sätter varumärket Santa Maria fokus på ensamhet i samband med kärlekens högtid och bjuder in 110 personer att fira Alla hjärtans dag tillsammans.

Initiativet Recipes against loneliness är en del av Santa Marias hållbarhetsarbete. Kopplingen är självklar; få saker bygger relationer lika starkt som en delad måltid – där samtal och smaker flätas samman till en gemenskap. Hela 73% av svenskarna anser att dela en måltid tillsammans kan hjälpa människor att känna sig mindre ensamma.

”Vi vill som företag göra skillnad genom att lyfta ensamhetsfrågan och bryta stigman. Ensamhet är en del av livet, men ingen ska behöva bära den i tystnad. Tillsammans kan vi skapa fler sociala sammanhang där människor känner sig sedda, inkluderade och välkomna. På så sätt kan ett matföretag ge sitt bidrag till folkhälsan”, säger Eva Berglie, Kommunikationschef på Paulig.

Startskottet för initiativet är en middag på Alla hjärtans dag 2025. Tillsammans med restaurang Rummel i Stockholm bjuder Santa Maria in till en gratis middag för att fira Alla hjärtans dag. Det finns 110 platser för modiga personer som väljer att ta chansen att fira med 109 främlingar. Kan det uppstå nya relationer? Vänskaper? En ny träningspartner? Kampanjen är utformad med humor och värme för att närma sig en fråga som kan vara laddad och kommer synas på udda platser med stark singelnärvaro som återvinningscentraler och utegym – men även i sociala medier.

Intresseanmälan kan du göra här!

Paulig är ett internationellt livsmedelsföretag som vill skapa en ny, hållbar matkultur som är bra för både människor och planeten. Företaget erbjuder Tex Mex, snacks, kaffe, World Foods och kryddor under varumärkena Paulig, Santa Maria, Risenta, Poco Loco och Zanuy. Paulig producerar också produkter för livsmedelsindustrin och private label-kunder. År 2023 uppgick företagets försäljning till cirka 1,2 miljarder euro. Paulig grundades 1876 och ägs till 100% av Paulig-familjen. Företaget har 2 500 passionerade anställda i 13 olika länder som alla samlas kring syftet For a life full of flavour.

7 av 10 svenskar tycker att ensamhet blir en allt större fråga i Sverige.

Hälften av svenskarna har känt sig ensamma någon gång under de senaste fyra veckorna.

32% av svenskarna kommer att spendera Alla hjärtans dag ensamma.
27% av svenskarna blir påminda om hur ensamma de är kring Alla hjärtans dag.

51% av svenska singlar kommer att spendera Alla hjärtans dag ensamma.
38% av svenska singlar blir påminda om hur ensamma de är kring Alla hjärtans dag.

73% av svenskarna anser att dela en måltid tillsammans kan hjälpa människor att känna sig mindre ensamma.

Undersökningen genomfördes på uppdrag av Santa Maria den 31 januari 2025. 600 personer mellan 18 och 44 år deltog.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.