El Mar Cava Brut

99 kr

Prisvärt bubbel där gemenskap och tradition möts

Kategori:

Beskrivning

El Mar Cava Brut är ett mousserande vin från Cava DO i Spanien, en region som förknippas med mousserande vin enligt traditionell metod där andra jäsningen sker på flaska. El Mar har snabbt blivit en favorit på svenska marknaden tack vare sin tillgänglighet, rena stil och tydliga frukt, och visar hur Cava kan leverera god kvalitet till ett bra pris.

Vinet är gjort på de klassiska druvorna Macabeo och Parellada. Den lagras cirka 9 månader på sin jästfällning, vilket tillför viss komplexitet och en brödig nyans till bubblorna. Doften domineras av gröna äpplen, citrus och en lätt örtighet; smaken är torr, krispig och upplevs fräsch med balanserad syra. Eftersmaken är medellång med en småkexig ton och viss stramhet från den ungdomliga strukturen.

El Mar Cava Brut passar perfekt som aperitif eller till lättare maträtter – prova den till tapas, friterade räkor, sallader med citrus eller milda kalla rätter. Den gör sig särskilt bra vid festliga tillfällen, mingel eller när man bara vill ha bubblor som piggar upp utan att ta över. Serveras väl kyld, gärna runt 8–10°C, för att bubblorna och fräschören ska komma till sin rätt.

Ytterligare information

Land

Spanien, Cava

Producent

ViniMundi

Alkoholhalt

11,5%

Druva

Macabeo, parellada

Doft

Fruktig doft med inslag av päron, honungsmelon, gummi och citron.

Smak

Fruktig, ungdomlig, mycket frisk smak med inslag av päron, honungsmelon, gröna äpplen och citron.

Användning

Serveras vid 8–10°C som aperitif eller till tapas, sallad, skaldjur, lättare mat.

Fyllighet

2

Sötma

1

Fruktsyra

7

Leverantör

The Wine Team

Art.nr

77410