
Efter en spännande final av Lily Bollinger Award 2026 står det nu klart vem som kan titulera sig Sveriges bästa kvinnliga sommelier. Ofelia Grammenos från Vinkällaren Grappe vann efter två intensiva tävlingsdagar mellan de tre framstående sommeliertalangerna i en rad teoretiska och praktiska moment.
Under finalen gjorde Amanda Liliemark från Ulfsunda Slott, Hanna Lundgren från Thora Vingård & Restaurang Flora och Ofelia Grammenos från Vinkällaren Grappe upp om den prestigefyllda titeln ”Årets Lily Bollinger”.
Under två dagar, den 20–21 september, tävlade de tre finalisterna i tio teoretiska och praktiska moment. De fick bland annat genomföra ett omfattande teoriprov, en skriftlig blindprovning, dekantera rött vin, rekommendera vin till mat, servera vin och drinkar samt prova sprit. Dessutom ställdes de inför utmaningar som att korrigera en vinlista, identifiera söta och defekta viner samt fördela champagne jämnt mellan flera glas.
Årets final bedömdes av en namnkunnig jury bestående av Frida Winters, chefsommelier på ADAM ALBIN och vinnare av Lily Bollinger Award 2021, Emelie Zung-Hee Svensson, krögare och sommelier på Agnes, Beatrice Becher, vinnare av Lily Bollinger Award 2011 samt svensk och nordisk mästare i sommellerie, och Maya Samuelsson, utbildare, vinskribent och vinnare av Lily Bollinger Award 2014. Jurygruppen representerar tillsammans några av de mest meriterade profilerna inom svensk sommellerie.
– Jag är mycket imponerad av årets finalister, bakom dagens prestation ligger många timmars träning, förberedelser och dedikation. Årets vinnare visade en imponerande bredd genom hela tävlingen och levererade på en mycket hög nivå. Det är en välförtjänt vinnare av titeln Årets Lily Bollinger 2026, säger Tina Johansson, tävlingsledare för Lily Bollinger Award.
Förutom den prestigefyllda titeln ”Årets Lily Bollinger 2026” belönas vinnaren med en utbildningsresa till det anrika champagnehuset Bollinger i Champagne samt en cykel från Stålhästen. Cykeln är en hyllning till Madame Lily Bollinger, som gärna tog sig runt bland vingårdarna på två hjul för att följa arbetet på nära håll.
”Det känns bra och samtidigt lite overkligt. Jag är inte en person som gärna skryter om mig själv, så det känns extra roligt att få uppmärksamhet för det arbete jag har lagt ner. Att få vinna årets Lily Bollinger Award känns som ett fint bevis på den kunskap jag besitter och jag är väldigt stolt över mig själv”, säger Ofelia Gammenos om vinsten.
Vad ska du göra nu?
”Jag ska cykla”
Lily Bollinger Award instiftades år 2002 av Champagne Bollinger och Arvid Nordquist för att uppmuntra kvinnligt tävlingssommellerie och lyfta fram kvinnliga förebilder inom branschen.
Under årens lopp har tävlingen lockat deltagare från hela landet och samlat både etablerade och framtida profiler inom svensk sommellerie. För många har tävlingen blivit en möjlighet att utvecklas, utmana sig själva och utbyta erfarenheter med kollegor i branschen.