Har just gjort en kul ölprovning. Testade 15 olika öl med maritim anknytning, på etiketten eller i namnet, tillsammans med redaktionen för Båtnytt. Hela testet kommer i nummer 7 av tidningen. Men som en förhandstitt – här är mina tre favoriter:
Shipfaced ipa, Train station brewery (89817) 7 % 25:90 kronor (33 cl).
Redan i doften fattar man att här är stora saker på gång. Fylligt, maltigt öl med grapefrukttoner, en liten sötma och en rejäl uppstagande beska. En pansarkryssare i glaset – men en mycket snygg pansarkryssare. Det här hantverksölet från Knivsta finns bara i systembutikerna där i trakten men går bra att beställa.
Östersjö Porter, Fjäderholmarnas bryggeri 6,5 %.
Det marina temat finns också i smak och doft med rejäla puffar av nytjärad eka. Rostade toner från malten samsas fint med lite salmiak och sötma från alkoholen. Prydligt och välfernissat. Finns tyvärr inte på bolaget men är en utmärkt anledning till en utflykt till Fjäderholmarna.
Anchor steam beer (1575) USA 4,8 % 22:90 kronor (35,5 cl).
Fruktig, maltig, trevlig öl med en liten beska på tampen som gör att det inte blir jolmigt. En välbalanserad och lättseglad folkbåt som man gärna tar på ytterligare en tur. (Steam beer i namnet har inget med ångfartyg att göra. Ölen är en lager men bryggs vid högre temperatur, 17–20 grader, som ger den en viss alekaraktär. Dessutom ovanligt mycket kolsyra vilket gjorde att det förr ångade och tjöt när man öppnade faten.)
Inlägget Tre favoritöl att bunkra dök först upp på World of Wine.