Rekordförsäljning av vin på burk i USA 

I USA ökade försäljningen av vin på burk med hela 125 procent under 2015. Vi frågade Systembolaget om det här är en trend på intåg även i Sverige.

Vin på burk blir ett allt vanligare fenomen i USA. Enligt en studie utförd av analysföretaget Nielsen ökade försäljningen av vin på burk med hela 125 procent – till ett värde som motsvarar cirka 125 miljoner kronor – under 2015.

Amerikanska konsumenter får allt fler burkviner att välja bland. Prosecco är ett av de mest populära.

Trots den stora ökningen står försäljningen av burkvin fortfarande bara för en procent av den totala vinförsäljningen i USA.

Vi frågade Elina Yli-Torvi på Systembolaget om hon tror att det här är en trend på intåg även i Sverige.

– Det är inget som finns hos oss på Systembolaget idag. Ingen importör har hört av sig angående denna artikel, så någon lansering är inte planerad, förklarar hon.

De har heller ingen information om ifall någon leverantör har planer på att ta in vin på burk i beställningssortimentet inom den närmaste framtiden.

Text: Sarah Djerf  Foto: IStock

Läs även:

Inlägget Rekordförsäljning av vin på burk i USA  dök först upp på World of Wine.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.