Torrt vin i Sauternes kan bli verklighet

Vi dricker allt mindre sött vin och nu föreslås en ny appellation i sötvinsregionen Sauternes. Den skulle heta Coteaux du Sauternais och vara ett billigare vin i en lättare stil och med lägre sockerhalt.

Konsumtionen av sött vin fortsätter att minska och många sötvinsregioner i världen kämpar.  Nu börjar till och med den mest kända av dem alla – Sauternes – att överväga förändringar för att anpassa sig till moderna tider. Bordeaux-distriktet Sauternes producerar enbart söta viner och har mycket stränga regler vad gäller tillåtet skördeuttag. Många odlare är mycket små och de har svårt att få produktionen att bli lönsam.

Nyligen debatterades om att skapa en ny appellation, en Sauternes Sec, alltså en torr Sauternes. Den debatten ligger på is för närvarande men nu har en ny tagit fart. En rapport om distriktets framtid som publicerades nyligen föreslår införandet av en ny appellation kallad Coteaux du Sauternais. En billigare variant av Sauternes i en lättare stil med högre tillåten avkastning och lägre sockerhalt. Inget är dock ännu bestämt. Läs mer på vitisphere.com

Källa: Vitisphere

Text: Sarah Djerf  Foto: iStock

Läs även:

Sauternes har hittat själsfrände i gåslever

Trög sauternesmarknad trots sjunkande priser

Inlägget Torrt vin i Sauternes kan bli verklighet dök först upp på World of Wine.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.