Roomi i nytt samarbete

Producenten av frukt- och bärdryckerna Roomi – Toivio Innovation – inleder ett nytt samarbete med dryckesdistributören Brill & Co. De ser det nya samarbetet som en möjlighet att nå en större täckning i Sverige.

Nu inleder företaget Roomi – producent av alkoholfria drycker – ett nytt samarbete med dryckesdistributören Brill & Co.

– Vi ser verkligen fram emot att börja samarbeta med Toivio Innovation och ROOMI, säger Marc Schuterman, marknadschef på Brill & Co. Efterfrågan på alkoholfria drycker växer bland våra kunder och ROOMI med sin höga kvalitet och sitt ekotänk kändes som ett perfekt komplement till de högklassiga alkoholfria öl som vi arbetar med idag.

Även Roomi ser ljust på det nya samarbetet.

– Att inleda samarbete med Brill & Co känns helt rätt för oss,säger Michael Toivio, VD på Roomi. Brill & Co delar våra värderingar om kvalitet och nyfikenhet kring premiumdrycker och har ett stort kundnät. Vi har varit en mindre producent och det har varit en utmaning för oss att nå ut rikstäckande med Roomi. Vi ser framemot att växa med Brill & Co och med dem kunna möta efterfrågan.

Roomi görs i samarbete med råmustproducenten Grangärde Musteri med rötter i Dalarna som producerar ekologiska råmuster. Ambitionen för Toivio Innovation, bolaget bakom Roomi, är att erbjuda alkoholfria drycker med vuxna smaker för både den svenska och den internationella marknaden.

Text: Sarah Djerf   Foto: Magnus Sjöberg

Läs även:

Bästa festdrycken är även alkoholfri

Winefinder i nytt samarbete med MatHem

Bibendum tar över Boom Boom Syrah

Inlägget Roomi i nytt samarbete dök först upp på World of Wine.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.