Själv blev jag varse häromdagen hur det måste känts att stå där i brödkön i det gamla forna Sovjet. Okej, nu är det en drastisk jämförelse och jag fattar att det är en gigantisk skillnad mellan att svälta och sakna ett vin till maten en lördagskväll.
Fredagskrönika – Mats Garb
Men runt halv tre på lördagen inser jag att det saknas vin till kvällens mat. Efter en snabb inventering i vinkylen kan jag konstatera att vi inte har något vit vin hemma som passar. Helst en halvtorr riesling. Middagen som planerats hade en del chili i sig och nu fanns det inget som riktigt kunde matcha upp. Tittade på klockan och slängde på mig jackan för att halvspringa till närmsta Bolis på Södermalm. Första stoppet blev Ringen på Götgatan. Såg kön och tittade på klockan igen, 14.46. Tittade på kön och gissade snabbt att det står mellan 30 och 40 personer där som vill hinna in, innan rullgardinen dras ner. Fleminggatan nästa, tänkte jag samtidigt som började halvhalkande springa. Framme 14.51. Kan vara ett rekordlopp om någon vill mäta upp avståndet till mig. Den här gången tappade jag nästan hakan när jag såg kön. Nu hade den dubblats mot Ringen. Och det var ännu mindre tid kvar. Okej, det finns en till på Fleminggatan. Mindre butik och inte lika stort utbud, men det finns vin. Och det jag vill ha. Med rejäla kliv började min färd mot butiken. Kommer fram 14.56. Svettig med hög puls. Kön är rejält reducerad mot de andra två. Men nu är det en kamp mot klockan. 14.57 och det står kanske 16 personer framför mig. Vi tar några steg fram efter att personalen börjat vinka. 14.58 och det är åtta framför mig nu. Bakom oss står en man, runt 60 år, och mumlar om öststats Sverige, myndigheter, monopol och även något otydligt om Tegnell. En hel del svordomar också. Kön rör sig igen och fyra personer släpps in. Bakom mig står den sura mannen och kanske tio till som inser att det är kommer bli svårt. Då kommer den. Handen. En bestämd hand riktade mot oss. ”Tyvärr så stänger vi nu och jag kan inte släppa in fler!” Mannen bakom utstöter ett kvävt skrik och sprakar till närmsta snödriva och går därifrån.
Jag står kvar en kort stund, tänker att personalen öppnar dörren igen och vinkar in mig. Men det händer inget. Efter vad som känts som en evighet går jag fram till skyltfönstret och tittar in. Ser hur kunderna strosar runt mellan hyllorna. Frågar om hjälp och skrattar. Alla är glada. Någon möter min blick genom fönstret, men viker huvudet direkt. Kanske skämdes han. Kanske hade han själv stått där jag stod. Där utanför i öststats Sverige.
Fredagens vintips är Langhe Rosso, 2018 från producenten G.D. Vajra och ligger i BS. Art.nr 73279 och priset är 109 kronor. Bärigt med härlig syra och balans rakt igenom. Ett mycket habilt vin som är väl värt pengarna.
Cheers!
