Nya Sabis Fältöversten har öppnat

Foto: Philip Nordin, Matbyrån STHLM

Nu har nya Sabis Fältöversten öppnat efter en omfattande ombyggnad och utbyggnad. Hela butiken har ritats om från grunden med ett nytt kundvarv, en större saluhallsdel, ett nästan fyra gånger större kök och miljöer som hämtar inspiration från franska ostbutiker, italienskt kakelhantverk och svenska lantkök. Resultatet är en större och mer personlig butik där matglädje, kvalitet och service får ta plats.

Ambitionen har varit att skapa en butik som känns personlig och samtidigt är effektiv och framåtriktad. När möjligheten att bygga ut butiken blev verklighet kunde Sabis börja om från grunden, med inspiration från butiker och saluhallar i Sverige och utomlands.

Den nya butiken är cirka 2 500 kvadratmeter, cirka 450 kvadratmeter större än tidigare. Kundvarvet har vänts helt och samtliga avdelningar har fått nya placeringar och uttryck. Sortimentet har breddats för att täcka hela spannet, från premiumprodukter och nya varumärken till prisvärda alternativ och fler basvaror. Ett viktigt mål har också varit att stärka butikens prisvärde genom fler klipp och Alltid Bra Pris-varor. Att butiken blir större och får ett bredare sortiment gör också att Sabis kan sänka priset på 6 500 basvaror i butiken, till stor glädje för både nya och befintliga kunder.

Foto: Philip Nordin, Matbyrån STHLM

En saluhall med inspiration från Europa

Butikens hjärta är den nya saluhallsdelen. Inspirationen kommer bland annat från färgstarka europeiska miljöer, från brittiska pubar till franska blomster- och ostbutiker, med ambitionen att skapa känslan av en levande marknad inomhus.

Fisk, kött, deli och ost får egna miljöer. Fiskdisken ramas in av handmålat kakel och en ostronbar, medan köttavdelningen går i burgundyrött med trädetaljer och ett synligt köttmörningsskåp. Ostrummet har fått en mer framträdande plats, inspirerad av franska ost- och blomsterbutiker.

Sabis Fältöversten 

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.