Johan Peter Evers har utsetts till Sveriges bästa bartender i den nordiska finalen av tävlingen Diageo World Class Bartender of the Year. Testa hans vinnande drinkreceptet.
För åttonde året i rad anordnar Diageo bartendertävlingen Diageo World Class Bartender of the Year. Förra veckan gick den nordiska finalen av stapeln och det blev Johan Peter Evers –bartender på Ling Long i Stockholm – som korades till den svenska vinnaren. I och med segern har han dessutom säkrat en plats i den globala finalen i Miami i september.
– Jag är jätteglad över att ha vunnit och det kändes helt otroligt att få höra domarna ropa ut mitt namn. Kommer nog att behöva några dagar för att smälta allting jag har lärt mig och upplevt under dessa intensiva dygn. Jag är väldigt tacksam men också ödmjuk inför chansen att få representera mitt land i den globala finalen i Miami, säger Johan Peter Evers.
Så här glad blev Johan Peter Evers över priset
Samtidigt som den svenska vinnaren presenterades utnämndes även den bästa norska bartendern – Antonio Naranjo Nevares från Himkok i Oslo – och den bästa danska – Jonas Brandenborg Andersen från Mash Penthouse i Köpenhamn. Jonas kan även titulera sig Skandinaviens bästa bartender.
Vinnardrinken – Convel Springs
Johan Peter Evers vinnande drinkrecept:
Convel springs
50 ml Mortlach Rare Old
30 ml kaffe och viol macererad vermouth
12,5 ml Cherry Heering
2 stänk Peychaud bitter
1 stänk Angostura bitter
Rör ihop alla ingredienser och häll sedan upp i ett cocktailglas tillsammans med lite citronzest.
Twice as vice
Räcker till 2 drinkar
85 ml Don Julio Blanco
8 ml Oloroso (sherry)
40 ml lime
60 ml Horchata
30 ml Queens Cordial (hallon och blåbär hopkokade med Ron Zacapa 23, socker och vatten)
10 ml limesorbet
15 ml muskotsocker
Servera med ätbar sand bestående av rostad kokos, kokosfett, strösocker och castorolja.
Text: Sarah Djerf
Läs även:
Sverige vinner bästa cocktail i Europa
Svensk seger i cocktailtävling Linie Award
Så blandar du din bästa gin och tonic – stort test
Inlägget Vinnande drinkrecept från Sveriges bästa bartender dök först upp på World of Wine.