Skummig soppa, ängamat, med citronpangrattato

Primörer smakar gott i en mild soppa från barndomen. Toppa med de knaperstekta brödsmulorna, de ger både sälta och smak. Bäst blir smulorna om brödet är lite torrt.

4 portioner
2 gula lökar
olja till stekning
1 palsternacka
100 g rotselleri
1,2 liter kyckling- eller grönsaksbuljong
400 g rensade grönsaker som morot, blomkål, bondbönor, sockerärter, gröna ärter, spenat, sparris
1 ½ dl vispgrädde
2 äggulor

CITRONPANGRATTATO MED SARDELLER
200 g torrt bröd
1 vitlöksklyfta
2 sardeller
1 msk olivolja
1 msk smör
rivet skal av 1 citron
svartpeppar

TILL SERVERING
färsk dill och körvel eller ärtskott

  1. Skala och finhacka löken. Fräs den mjuk i olja i en stor kastrull på svag värme i cirka 15 minuter tills den blir gyllenbrun. Skala och skär palsternackan och rotsellerin i bitar och tillsätt med buljongen. Koka i cirka 20 minuter.
  2. Koka grönsakerna al dente i saltat vatten. Kyl dem gärna i isbad så behåller de både krispigheten och sin fina färg.
  3. Mixa brödet till pangrattaton i en matberedare eller riv det på rivjärnets grova sida till fina smulor. Skala och finhacka löken och finhacka sardellerna. Värm olja och smör i en stor stekpanna. Tillsätt brödsmulorna och stek dem gyllenbruna i cirka 3 minuter under omrörning. Tillsätt vitlöken och sardellerna och fräs i ytterligare 1 minut. Vänd ner citronskalet och krydda med svartpeppar.
  4. Sila buljongen och tillsätt grädden. Koka i cirka 5 minuter till. Vispa ner äggulorna precis innan servering och vispa soppan skummig. Soppan får inte koka. Lägg grönsakerna i tallrikar eller glas och häll den varma soppan över.
  5. Toppa med citronpangrattaton. Garnera med färska örter eller ärtskott.

I GLASET
Vve Fourny & Fils, Champagne, nr 2739, 269 kr
En soppa på milda primörer stortrivs med en ungdomlig, frisk och aromatisk muscadet som får ton av örter, citrus och mineral.

Recept Ylva Bergqvist | Foto Daniel Ohlsson ur boken 52 soppor (Bonnier fakta), Vintips Linda Stensen

LÄS MER

Ekologiskt till mustiga musslor

Halstrad lax med sparris och citronhollandaise

Nässelsoppa med palsternacka och ricottakräm

Inlägget Skummig soppa, ängamat, med citronpangrattato dök först upp på World of Wine.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.