Räksmörgås och vitt vin

Hej på er!

Kul att ni gillar bloggen, får många kommentarer om att ni tycker det är trevligt att läsa inläggen 🙂

Här kommer ett tips på en mumsig smörgås jag gjorde igår, som ni kanske vet så älskar jag skaldjur, så det blev en härlig räksmörgås som går fort att göra.

sites/default/files/phonto.jpg

  • 2 skivor rågbröd
  • 2 blad från kruksallad
  • 1 avokado, mosad och blandad med några droppar citron
  • 2 kokta ägg
  • Skalade räkor (jag köper de räkor på glasburk, de är godast)
  • Majonnäs med några pressade citrondroppar i
  • 1 dl blandade skott/groddar, dill, finstrimlad mynta att forma till bollar

På rågbrödet lägger du salladsblad, avokado, äggskivor, majonnäs, räkor och överst groddblandningen. Snabbt och enkelt 😉

sites/default/files/IMG_4006_0.JPG

Vintipset till denna rätt skulle jag rekommendera Stoneleigh med SB:s artikelnr. 6428

Ett mycket frisk, nyanserad smak med liten sötma, inslag av päron, gröna äpplen, honung och citron. Passar ypperligt till räkor. Serveras vid cirka 8°C.                                                                                                                                      

sites/default/files/Stoneligh_2.jpg

(Bild på Stoneleigh lånad från systembolaget.se)

Ha en fortsatt skön kväll så ses vi imorgon igen 🙂

2 Kommentarer
  1. Hej, efter ha gjort en sökning på vin till en räkmacka hamnade jag på denna sida, men dessvärre verkar ditt förslag på vin utgått ur systembolagets sortiment. Kommer du uppdatera artikeln med ett nytt förslag? Tack på förhand

    1. Hej Lena,
      Kul att du hittade hit! Vi skulle varmt rekommendera Stoneleighs övriga viner. Deras Chardonnay exempelvis som ligger i Systembolaget ordinarie sortiment. ArtNr 6427.
      Trevlig helg!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.