Årgång 2019 utgörs av 55% Merlot, 35% Syrah, och 10% Sangiovese från Bibbona. Gaja’s ’super-toskanare’ Promis är hyllad för sin eleganta och tillgängliga karaktär. De tre druvsorterna macereras och jäser separat i ca 15 dagar och efter 12 månader på ekfat görs blenden. Vinet visar upp mörka körsbär och plommon med en textur och komplexitet som överträffar alla förväntningar. Frukten integreras väl med kryddigare toner från ekfatslagringen, kokos, vanilj och rostade nötter.Servera till grillat lamm eller nötkött, grytor och smakrika ostar.
Angelo Gaja är tveklöst Italiens mest kända och dynamiska vinpersonlighet. Hans viner har skördat större framgångar och fått fler utmärkelser än något annat italienskt vinhus.
Med Ca’Marcanda har Angelo Gaja förverkligat en av sina drömmar, att producera viner av världsklass längs den toskanska kusten. Angelo hade sedan länge planer på att slå sig ned i Bolgheri för att producera bordeauxinspirerade viner i en av Italiens mest spännande regioner. Med sedvanlig flitighet sökte Angelo med ljus och lykta efter den perfekta platsen. När han väl fann den, en sömnig olivlund i Bolgheri, återstod bara ett problem; ägarna ville inte sälja.
Ca’Marcanda är Piemontesiska och betyder något i stil med ”platsen för eviga förhandlingar” och åsyftar de ändlösa diskussioner Angelo förde med de tidigare ägarna innan de äntligen beslöt sig för att sälja. Ca’Marcanda ligger intill havet längs den toskanska kusten, rakt västerut från Siena. Det kustnära läget påverkar klimatet avsevärt och skapar flera unika mikroklimat som ger vinerna det lilla extra. Här är dagarna varma och kvällarna svala, tack vare den svalkande havsbrisen. Jordmånen består främst av kalkrika lerjordar vilket gör Bolgheri till en idealisk plats för de franska druvsorterna Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc och Syrah.
Gaja Ca’marcanda Promis 2019 (90231) 299kr lanseras idag i Systembolaget tillfälliga sortiment för beställning online under begränsad tid.
Läs mer: Intervju med Gaia Gaja
