Dekadent Vodka – en modern svensk glögg

En dekadent tolkning av svensk vintertradition finns nu att beställa på Systembolaget i samband med att Dekadent Vodka lanserade sin första glögg, en sofistikerad blandning av svenska äpplen, frisk yuzu, fläderblom och enbär.

Resultatet är en modern och fräsch glögg med en elegant balans mellan syra, sötma och florala toner. Grymt go kall och när den serveras varm framträder även subtila inslag av enbär, vilket ger en djupare, mer vuxen karaktär.

Basen är Dekadent Vodkas egen råsprit, samma svenska destillat som används i varumärkets vodka och gjort det känt för sin kvalitet och runda smak. Kombinationen av lokala råvaror och internationell inspiration speglar Dekadents filosofi: Att förfina det välbekanta och skapa något modernt av det traditionella.

”Vi ville skapa en glögg som känns samtida men ändå rotad i tradition,” säger Linus Hellberg, grundare av Dekadent Vodka. “Äpple, yuzu och fläder bildar en fräsch och modern grund, och när värmen stiger framträder enbären. Det är en glögg med både nytänk och tradition.”

Glöggen släpps i begränsad upplaga och finns tillgänglig på Systembolagets beställningssortiment och som beställning från [email protected]

Dekadent Glögg
Nr 7055202 Pris 295 kronor 

Smakprofil: Äpplen, yuzu, fläder och enbär
Bas: Svenska äpplen / Dekadent Vodkas 100 % svenska råsprit Servering: Kall eller värm lätt för att lyfta tonerna av enbär Alkoholhalt: 14,9 %
Förpackning: 500 ml flaska, limiterad utgåva

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.