God jul med gravlax och riesling

Kära vinvänner därute i cyberrymden – önskar er alla en riktigt God jul med ett av våra stående inslag på julbordet, med frisk riesling därtill. Vi ses i mellandagarna!

 Pernod- och rosépeppargravad lax med Waldorfsallad

Den här laxen fick jag på Tyrol en jul på 90-talet och sedan dess är den given på vårt eget julbord – kombon anisbrännvin och rosépeppar är helt suverän. Men den smakar bra året runt, särskilt i sällskap med en klassisk Waldorfsallad.

7-8 personer på buffé:

1 kilo benfri laxfilé med skinnet kvar, gärna mittbit

1 1/2 dl salt

1 1/2 dl strösocker

1 tsk krossad vitpeppar

1 msk krossad rosépeppar

6–7 cl Pernod eller annat anisbrännvin

Waldorfsallad:

ca 300 g rotselleri

2 äpplen, gärna svenska och lite syrliga

1 dl majonnäs

1 dl crème fraiche, 34 % fett

2 tsk pressad citronsaft

2 krm salt

1 krm nymalen vitpeppar

Servering:

ca 400 g av den gravade laxen, befriad från skinnet

8–10 valnötskärnor

4 stora blad romansallad

rosépepparkorn

1–2 cl Pernod

  1. Dela laxen i två bitar. Blanda salt, socker, vit- och rosépeppar. Gnid in laxen med Pernod och sedan det mesta av kryddblandningen.
  2. Lägg ihop laxbitarna med skinnsidan utåt, tjocksida mot slaksida. Lägg i dubbla plastpåsar, strö över en del överbliven kryddblandning och Pernod. Tillslut väl, lägg i en djup tallrik och ställ i kylen cirka 1 dygn. Vänd fisken några gånger under tiden.
  3. Waldorfsallad: Skala och skölj sellerin. Skiva den tunt och strimla tändsticksfint, använd mandolin med strimlare om du har en sådan. Lägg strimlorna i kokande vatten cirka 1 minut, häll av i durkslag och spola med kallt vatten. Låt rinna av väl, gärna på hushållspapper.
  4. Tvätta äpplena och strimla lika fint som sellerin. Blanda majonnäs, crème fraiche, citronsaft, salt och peppar. Rör ner selleri och äpple i dressingen, låt gärna stå svalt en stund att mogna.
  5. Servering: Dela laxen i centimeterstora tärningar. Hacka valnötskärnorna grovt. Skölj och torka av salladsbladen och lägg dem på tallrikar. Fördela laxen på tallrikarna och lägg en klick Waldorfsallad på ena ändan av salladsbladen med valnötter ovanpå. Strössla rosépeppar över laxen och stänk på lite Pernod.

Hardys

I glaset:

En skönsjungande australisk riesling med fin limefräschör och en gnutta restsötma är alldeles lagom seriös här: 2015 Hardys Nottage Hill Riesling, nr 16426, 79 kr.

Inlägget God jul med gravlax och riesling dök först upp på World of Wine.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.