Sensommarmiddag med nya vinfynd

Sensommarens råvaror och smaker präglar dagens meny från Gomorron Sverige, SVT 1. I glasen: mest nya fyndviner från gårdagens släpp på Systembolaget. Glad fredag!

Rabiff-pa-rodbeta

Råbiff på rödbeta med senapscreme

Fårökocken Hanna Dagerås på Stora Gåsemora har skapat den här rätten, där kombon av mustig råriven rödbeta och surkål är klockren. En sötstark senapscreme fulländar.

4 personer som förrätt, 2 som huvudrätt:

400 g rödbetor

150 g surkål

3-4 msk rapsolja, gärna kallpressad

1 krm nymalen svartpeppar

lite salt

Senapscreme:

2 msk dijonsenap

2 msk flytande honung

3/4-1 dl rapsolja, gärna kallpressad

en nypa salt

Servering:

grönsallad

kapris

rotfruktschips

2 msk finhackad rödlök

ev tunnskivat rostat surdegsbröd

  1. Skala och råriv rödbetorna, använd vinylhandskar så slipper du missfärgade händer. Blanda väl med väl avrunnen surkål och olja, smaka av med peppar och salt. Ställ kallt till servering att mogna, gärna över natten.
  2. Senapscreme: Vispa ihop senap och honung. Tillsätt olja droppvis under vispning till en tjock creme. Smaka av med lite salt.
  3. Servering: Ta fram rödbetsröran så den inte är kylskåpskall. Lägg sallad på fyra tallrikar. Forma biffar av rödbetorna och lägg ovanpå. Klicka ut generöst av senapscreme, strössla kapris, chips och rödlök över, bjud ev rostat bröd till.

I glaset:

2015 Hubert Beck Réserve du Chevalier Gewurztraminer, Frankrike

Nr 4592, 96 kr

Eller

Nya Carnegiebryggeriet Fridens Ale, Sverige

Nr 1301, 29:90 kr/33 cl

Lammkotlett-m-selleri

Lammkotletter med rostad selleripuré, picklade morötter och örtsky

En underbar sensommarrätt, med färskt lamm i sällskap med mild, fint rostad selleri och stinger från picklade morötter. Örtskyn smakar bra till alla kötträtter.

4 personer:

ca 800 g lammkotletter eller annat lammkött

1 tsk salt

1 krm nymalen svartpeppar

2 msk smör till stekning

Selleripuré:

ca 1 kilo rotselleri

2-3 msk rapsolja

2 dl vispgrädde

100 g rumsvarmt smör

salt

nymalen vitpeppar

Picklade morötter:

2-3 stora morötter

1/2 dl ättiksprit, 12%

1 dl strösocker

1 1/2 dl vatten

Örtsky:

5 dl kalvfond av konc kalvfond eller tärning

1 stjälk färsk rosmarin

en näve grovhackade basilikablad

2 msk smör

ev vitpeppar

1: Puré: Sätt ugnen på 225°. Ansa, skala och dela rotsellerin i tärningar. Lägg den i bakpappersklädd form, blanda med oljan och rosta 20-30 min tills den är mjuk och har fin färg. Kör sellerin, utan vätskan som bildats, i matberedare med grädde och smör, smaka av med salt och peppar.

2: Picklade morötter: Skala morötterna och skär i stadiga strimlor med potatisskalare eller osthyvel. Lägg i en trång skål. Koka upp ättiksprit, socker och vatten tills sockret löst sig och häll över morötterna. Låt stå i rumstemperatur 30-60 min.

  1. Örtsky: Koka ihop fonden med rosmarinstjälken till 2 dl. Fiska upp rosmarinen, mixa ner grovhackad basilika och smör med handmixer. Smaka av med lite peppar.
  2. Snitta lammkotletternas fettrand, krydda och stek dem hastigt på båda sidor i smöret på hög värme. Servera med puré, morötter och sky.

I glaset:

2013 Langhe Rosso, Italien

Nr 2399, 99 kr

Eller

2010 Château Quinsac, Frankrike

Nr 3601, 119 kr

Hallonfrojd

Hallonfröjd med whisky och rostad havre

En busenkel och smarrig dessert du lätt svänger ihop. Whiskyn kan förstås uteslutas om man vill.

4-6 personer:

3 dl vispgrädde

1/2 dl råsocker

2 1/2 cl whisky utan röksmak (kan uteslutas)

1 dl havregryn

en näve sötmandlar eller hasselnötter

200 g hallon, färska eller frysta tinade

Servering:

vit choklad

  1. Börja med att rosta havregryn och hackade mandlar i torr panna till fin färg. Bred ut på en tallrik att svalna.
  2. Vispa whiskygrädden ganska fast med sockret, vänd ner whiskyn.
  3. Varva grädden med det rostade och hallonen i fina glas eller skålar. Riv över generöst med vit choklad.

 

Inlägget Sensommarmiddag med nya vinfynd dök först upp på World of Wine.

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.