Vintips av Mats Garb i Vinsider nr 3

Vill du vidga dina vyer och sugen på att utforska vad som finns mer hos Systembolaget än det du hittar i butiken? Idag är det betydligt enklare att beställa på systembolaget.se och möjligheten till hemkörning finns snart i hela landet. Annars beställer du direkt till din butik eller ombud.

Mats Garb jobbar sedan 2017 på Vinsider. Under 2020 gick han Martin & Servera Gastromerit Sommelierutbildning. Här tipsar han om viner som hittar i Systembolaget beställningssortiment eller tillfälligt sortiment.

“Här tipsar jag om mina personliga favoriter men glöm inte – smaken är som baken. Svintrist om alla skulle gilla samma sak.”

 

Alto Piemonte, vinlåda
Italien, Piemonte
Pris 1599 kronor
Beställ: vinonista.com/vinlada
Första vinlådan som vi plockar upp här och den beställs genom Vinonistas hemsida. Totalt är det sex pavor från Alto Piemonte och producenten Barbaglia där vinmakarna är Silvia och hennes far Sergio. Här får man möjligheten att uppleva både inhemska druvor som Uva Rara och den självklara, Nebbiolo, som är den dominerande druvan i Piemonte. Samtliga viner håller hög klass och det är fantastik möjlighet att få prova på och utforska både druvorna och området. Den som fångade mitt intresse lite mer var Colline Novaresi Uva Rara. Jordgubbar, körsbär och stalltoner i samspel. Ett riktigt trevligt vin för en ljummen sommarkväll.
Och det här en låda att beställa inför sommaren där du har både grillviner, sitta och njuta viner eller varför inte skapa en rolig vinprovnings kväll. Som ett Kinderägg för vuxna. Enkelt att beställa och smidig leverans.

Beaune du Château 1er Cru Rouge Bouchard Père et Fils, 2020
Frankrike, Bourgogne, Côte de Beaune
Nr 70610 Pris 529 kronor
Vad har det här vinet med filmen Göta kanal att göra? Jo, det är nämligen det här som det bjuds på i slutscenen av filmen, men då är det årgång 1976. Hade gärna provat om det är någon som sitter på en pava, men nyligen provade jag 2020 och det är bara att lyfta på hatten. Om du känner att du vill smaka på riktigt bra grejer från Bourgogne men inte vill lägga tusentals kronor så gå ihop ett par stycken och beställ hem den här. Efteråt kommer du tacka mig. Här är det ett gäng Cru-vingårdar som ger ett komplext, utvecklat och välbalanserat vin. Hallon, jordgubbar, körsbär och örtigheten som är i en perfekt samklang med syra och mjuka välintegrerade tanniner som smeker gommen. Det här kan drickas nu och det kan lagras i 10 eller 15 år till. Men det finns ingen vits med att vänta så länge. Njut nu.

 

QM
Alvarinho Vinhas Velhas, 2023
Portugal
Nr 74618 Pris 229 kronor
Portugis på 100 % druvan alvarinho som gömmer sig i BS. Hablit med pärontoner, citrus och en lätt mineralitet gör det lätt att tycka om och kommer passa perfekt att njuta av innan det är dags att göra sig klar för sommargästerna. Serveras kyld och gärna i lite större glas.

 

Chocolate No3 Bodegas Izadi
Spanien, Rioja
Nr 71689 Pris 299 kronor
Spanien och vitt vin kanske får en del att sluta läsa här, men då begår du ett misstag av rang. För dra mig baklänges efter en liten radiobil vad gott det här är! Här finns en kombination av stenfrukt, blommor och honungstoner med en stänk av aprikoser och smörighet som gör att man undrar om det verkligen kan stämma. Kan det verkligen vara så bra frågar man sig mest för att få en anledning att ta en sipp till. Om det här vinet inte tar slut innan sommaren i BS så blir jag förvånad.

 

Château Tessendey Fronsac, 2018
Frankrike, Bordeaux, Fronsac
Nr 55268 Pris 239 kronor
Varje gång jag provar viner från Bordeaux så tänker jag samma tanke. ”Jag måste prova mer från Bordeaux!” Och sen glömmer jag bort det lika snabbt. Att sätta sig i regionens appellationer skulle ta hela sidan och ibland behöver det inte vara en Cru hit eller dit. Körsbär, örter och en touch av tobak och kaffe. Härlig textur och i avslutet kommer även lite sälta som höjer. Ha lite tålamod och ge den luft. Sen kan du njuta av Bordeaux för en rimlig peng.

 

Château de Rouanne
Vinsobres, 2023
Frankrike, Rhonedalen, Vinsobres
Nr 92798 Pris 179 kronor
Självklart måste jag tipsa om ett vin från Rhônedalen. Här är det fjortonde generationen vinmakare, så det är bara att ge sig på lite huvudräkning för att förstå hur länge producenten Château de Saint Cosme varit verksamma. Här bjuds det på en klassisk GSM blend på druvorna Grenache, Syrah och Mourvédre. Mörka körsbär och björnbär som spelar med kryddiga toner och svart kaffe, choklad och en ton av lite sötare lakrits. Bra balans med medelhög syra och långt avslut. Bra vin att start grillkvällen med.

 

Couly-Dutheil Clos de l’Echo, 2019
Frankrike, Loiredalen, Touraine, Chinon
Nr 91328 Pris 299 kronor
Förra året skrev vi en hel del om Loire och här kommer en anledning till varför man vill tips om regionen. Producenten Couly-Dutheil har varit verksamma i över 100 år och vinrankorna är nästan lika gammal. Mycket mörka bär och inslag av kryddor, läder, tobak ock den där touchen av lakrits som höjer upp hela intrycket. Det här är ett välbalanserat vin och tanninerna som bjuder på ett lätt men trevligt motstånd gör det lätt att tycka om. Ett kul vin att köra en blindprovning på.

 

Philipponnat Royal Reserve Non Dosé
Frankrike, Champagne
Nr 92362 Pris 529 kronor
Supertorr champagne med hög syra är ingen dum kombo och här visar Philipponnat varför man hängt kvar i Champagne i snart 500 år. Äpplen, aprikoser och honung är snabbt på plats för att sen följas upp av en rostad och rostad brioche. Den här rackaren ska man poppa upp nu och bara njuta av. Inte hålla på och vänta så mycket på speciella dagar. Njut av livet.

 

Clotilde Davenne Crémant de Bourgogne Rosé, 2022
Frankrike, Bourgogne, Crémant de Bourgogne
Nr 92081 Pris 199 kronor
Härligt rosébubbel med mycket bärighet och det finns både jordgubbar och hallon i smaken som tillsammans med hög syra och mjuk mousse bildar en perfekt symfoni i gommen. Grymt till sommaren och det gäller att knipa en pava innan hyllan är tom!

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.