Spaghetti, den ultimata vardagsrätten då det går snabbt och enkelt att laga. I denna rätt av Jamie Oliver höjer vi smakerna med räkor, vitt vin, chili och fräsch citron. En given succé! Receptet kommer ur boken: Jamies Italien, Albert Bonniers förlag.
Jamie Olivers spaghetti med räkor och ruccola
Servings 4 person
Ingredienser
- 450 gram Spaghetti
- olivolja extra virgin
- 2 st vitlöksklyfta finhackade, or
- 1,5 st röd chilifrukt torkade och smulade ca
- 400 gram nordhavsräkor stora
- 1 glas vitt vin
- 2 tsk soltorkade tomater puré av, (eller 6 finhackade soltorkade tomater
- 1 st citron skal och saft, er
- 2 knippa ruccola grovt skuren, en
- havssalt
- svartpeppar nymalen
Instruktioner
- Koka spaghettin i saltat vatten enligt anvisning på förpackningen.
- Hetta upp en rejäl skvätt olivolja i en stekpanna och tillsätt vitlök och chili. När vitlöken börjar få färg tillsätts räkorna, som får fräsa med någon minut. Tillsätt det vita vinet och tomatpurén och låt sjuda ett par minuter.
- Låt den färdiga pastan rinna av i ett durkslag men spara lite av kokvattnet. Blanda spaghettin med såsen och tillsätt citronsaften och hälften av ruccolan. Tillsätt lite av kokvattnet om såsen verkar vara för tjock. Smaka av med salt och peppar.
- Lägg upp på fyra tallrikar och strö över citronskalet och resten av ruccolan.
Anteckning
Foto: David Loftus och Chris Terry

