Sensommarens råvaror och smaker präglar dagens meny från Gomorron Sverige, SVT 1. I glasen: mest nya fyndviner från gårdagens släpp på Systembolaget. Glad fredag!

Råbiff på rödbeta med senapscreme
Fårökocken Hanna Dagerås på Stora Gåsemora har skapat den här rätten, där kombon av mustig råriven rödbeta och surkål är klockren. En sötstark senapscreme fulländar.
4 personer som förrätt, 2 som huvudrätt:
400 g rödbetor
150 g surkål
3-4 msk rapsolja, gärna kallpressad
1 krm nymalen svartpeppar
lite salt
Senapscreme:
2 msk dijonsenap
2 msk flytande honung
3/4-1 dl rapsolja, gärna kallpressad
en nypa salt
Servering:
grönsallad
kapris
rotfruktschips
2 msk finhackad rödlök
ev tunnskivat rostat surdegsbröd
- Skala och råriv rödbetorna, använd vinylhandskar så slipper du missfärgade händer. Blanda väl med väl avrunnen surkål och olja, smaka av med peppar och salt. Ställ kallt till servering att mogna, gärna över natten.
- Senapscreme: Vispa ihop senap och honung. Tillsätt olja droppvis under vispning till en tjock creme. Smaka av med lite salt.
- Servering: Ta fram rödbetsröran så den inte är kylskåpskall. Lägg sallad på fyra tallrikar. Forma biffar av rödbetorna och lägg ovanpå. Klicka ut generöst av senapscreme, strössla kapris, chips och rödlök över, bjud ev rostat bröd till.
I glaset:
2015 Hubert Beck Réserve du Chevalier Gewurztraminer, Frankrike
Nr 4592, 96 kr
Eller
Nya Carnegiebryggeriet Fridens Ale, Sverige
Nr 1301, 29:90 kr/33 cl

Lammkotletter med rostad selleripuré, picklade morötter och örtsky
En underbar sensommarrätt, med färskt lamm i sällskap med mild, fint rostad selleri och stinger från picklade morötter. Örtskyn smakar bra till alla kötträtter.
4 personer:
ca 800 g lammkotletter eller annat lammkött
1 tsk salt
1 krm nymalen svartpeppar
2 msk smör till stekning
Selleripuré:
ca 1 kilo rotselleri
2-3 msk rapsolja
2 dl vispgrädde
100 g rumsvarmt smör
salt
nymalen vitpeppar
Picklade morötter:
2-3 stora morötter
1/2 dl ättiksprit, 12%
1 dl strösocker
1 1/2 dl vatten
Örtsky:
5 dl kalvfond av konc kalvfond eller tärning
1 stjälk färsk rosmarin
en näve grovhackade basilikablad
2 msk smör
ev vitpeppar
1: Puré: Sätt ugnen på 225°. Ansa, skala och dela rotsellerin i tärningar. Lägg den i bakpappersklädd form, blanda med oljan och rosta 20-30 min tills den är mjuk och har fin färg. Kör sellerin, utan vätskan som bildats, i matberedare med grädde och smör, smaka av med salt och peppar.
2: Picklade morötter: Skala morötterna och skär i stadiga strimlor med potatisskalare eller osthyvel. Lägg i en trång skål. Koka upp ättiksprit, socker och vatten tills sockret löst sig och häll över morötterna. Låt stå i rumstemperatur 30-60 min.
- Örtsky: Koka ihop fonden med rosmarinstjälken till 2 dl. Fiska upp rosmarinen, mixa ner grovhackad basilika och smör med handmixer. Smaka av med lite peppar.
- Snitta lammkotletternas fettrand, krydda och stek dem hastigt på båda sidor i smöret på hög värme. Servera med puré, morötter och sky.
I glaset:
2013 Langhe Rosso, Italien
Nr 2399, 99 kr
Eller
2010 Château Quinsac, Frankrike
Nr 3601, 119 kr

Hallonfröjd med whisky och rostad havre
En busenkel och smarrig dessert du lätt svänger ihop. Whiskyn kan förstås uteslutas om man vill.
4-6 personer:
3 dl vispgrädde
1/2 dl råsocker
2 1/2 cl whisky utan röksmak (kan uteslutas)
1 dl havregryn
en näve sötmandlar eller hasselnötter
200 g hallon, färska eller frysta tinade
Servering:
vit choklad
- Börja med att rosta havregryn och hackade mandlar i torr panna till fin färg. Bred ut på en tallrik att svalna.
- Vispa whiskygrädden ganska fast med sockret, vänd ner whiskyn.
- Varva grädden med det rostade och hallonen i fina glas eller skålar. Riv över generöst med vit choklad.
Inlägget Sensommarmiddag med nya vinfynd dök först upp på World of Wine.