Efter 25 år som vinkonnässör på TV4 går Bengt Frithiofsson nu vidare med nya uppdrag. Det verkar som att det är hans passionerade personlighet och entreprenörsskap som kommer att stå i centrum framöver.
– Jag är en passionerad man, det händer mycket i världen runtomkring, säger Bengt Fritjofsson under sin sista sändning på Nyhetsmorgon på TV4 i dag fredagen den 16 december.
Han har under en kvarts sekel roat tittare med sitt karaktäristiska sätt i rutan. Han har älskats och debatterats och otaliga är de viner som fått solar vid hans provningar.
– Jag slutar inte för att jag inte trivs. Det är väldigt bra här, säger han i en paus av Nyhetsmorgonsändningen enligt en rapport på Expressen.se.
Anledningen till att Bengt Frithiofsson nu går vidare är fortfarande hemlig och han avslöjar att alla papper ännu inte är påskrivna.
– Jag är en entreprenör. En passionerad person. En dedikerad man i allt jag gör. Det händer mycket i världen och jag vill vara med och skildra det, säger han.
Programledarna Jenny Strömstedt och Steffo Törnquist ställde till med rejäl avskedsfest i rutan. Det skålades i champagne och de glada tillropen och lyckönskningarna avlöste varandra.
– Vet inte riktigt hur vi ska klara oss utan dig, säger Steffo Törnquist i direktsändningen.
Text: Sarah Djerf
Läs även:
Bengt-Göran Kronstam: “Att prova vin är ingen hobby, det är en livsstil”
Det här är folkets favoritvin 2016
Inlägget Bengt Frithiofsson slutar på TV4 dök först upp på World of Wine.