Fredagsdrinken – Berry Mule

Det är fredag! I samband med en nyhet så får vi ett drinktips – Berry Mule!

I dagarna ser Explorer Vodka Röda Bär dagens ljus, en ekologisk vodka i händig flaska à 350 ml som är det senaste tillskottet i Explorers gedigna sortiment.

Explorer Vodka Röda Bär
Nr 203 Pris 129 kronor 350 ml

Vodkan är tillverkad genom kontinuerlig destillation av högklassigt vete och resultatet är en len och fruktig vodka med frisk och rund smak av solmogna jordgubbar, saftiga hallon och svarta vinbär.

”Då trenden att blanda cocktails hemma ständigt ökar är Explorer Vodka Röda Bär den perfekta ingrediensen då den med sina friska och fruktiga karaktärer passar utmärkt som bas i drinkar av alla dess slag.  Dessutom får man ett klimatsmart alternativ till ett anspråkslöst pris vilket ligger helt rätt i tiden”, säger Marika Silander, Senior Brand Manager på Anora.

Explorer Vodka skapades i slutet av 1950-talet och är ett av Sverige mest väletablerade spritvarumärken. Sedan starten har den vuxit och blivit en favorit bland många svenska konsumenter. Grundtanken var att Explorer skulle vara en prisvärd och ren vodka som klippt och skuren att blanda drinkar på̊, en ledstjärna som håller än idag.

Fler drinkar hittar du här! 

 

Print Pin
Inga betyg än

Fredagsdrinken - Berry Mule

Måltid Dryck
Keyword artiklar, drinkar, DRYCK

Ingredienser

  • 5 cl Vodka Röda Bär
  • 8 cl Ginger Beer
  • 4 cl Tranbärsjuice
  • 1 cl Färskpressad limejuice
  • Krossad is
  • Färska eller frysta jordgubbar, hallon eller svarta vinbär
  • 1 st Mynta kvist

Instruktioner

Anteckning

Gör så här

  1. Fyll ett glas med is, häll i alla flytande ingredienser och rör om.
  2. Toppa med bär eller en myntakvist.
  3. Servera!
Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Receptbetyg