Ny årgång från Nya Zeeland!

Ingress:

Det är dags att släppa ut den nya årgången av Rua Pinot Noir 2014 på marknaden!

Redan nu har Rua Pinot Noir vunnit GULD i Eastern Show Wine Award 2015 och SILVER i China Wine & Spirit Awards 2015. Ett vin som passar utmärkt till påsklammet.
Rua Pinot Noir 2014 är ett helt torrt rött vin med en mörk fruktighet som balanseras upp av en bra fruktsyra och en integrerad tanninstruktur. Vinet är gjort för att drickas ungt och bör serveras vid 16-18° C till fågel, fläsk och lamm. Vinet finns att köpa på Systembolaget. Art nr 6265. Pris 159 kr.

I höstas, på International Wine Challenge, kammade vinerna från Akarua hem hela fem medaljer. Nu har även ”2014 Air New Zealand Wine Awards” prisat Akaruas viner, bland annat vann Rua Pinot Noir 2013 ännu en guldmedalj, vilket även storebror Akarua Pinot Noir 2013 gjorde.

Denna vinproducent från Nya Zeeland producerar riktigt bra och prisvärda viner av högsta kvalitet.

På Akarua är man är specialiserade på just druvan Pinot Noir och cirka 70 % av ägorna är planterade med just denna druva. Vingården ligger i Central Otago på Nya Zeeland och är den största familjeägda firman i regionen.

___

Akarua grundades 1996 och har på kort tid vunnit stor respekt för sina högkvalitativa viner och sitt erkända hållbarhetsarbete. Vinfirman är certifierad av Sustainable Winegrowing New Zeeland och strävar tillsammans med ett flertal andra producenter för en hållbar och miljövänlig utveckling av Nya Zeelands vinproduktion.

 

Källa: mynewsdesk.com

Vinsider

Följ oss på Facebook

Image:

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.