Bubbel på alla hjärtans dag! Här bjuder vi på fyra tips för er att skåla i. Passar utmärkt till jordgubbar. Låt bubblorna och romantiken flöda!
1. Pinta Negra Rosé, Artnr: 73805
Smak: Vinet har delikat, aromatisk och frisk smak. Bra fruktighet av röda bär som hallon och jordgubbar med en lätt briocheton.
Användning: Servera gärna vinet till sallader, pasta eller varför inte till BBQ. Serveras med fördel väl kylt.
2. Nyetimber Classic Cuvee, Artnr: 96018-01
Smak: Brödig, mycket frisk smak med inslag av gula äpplen, fransk nougat, apelsin och honung.
Användning: Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk, skaldjur eller kyckling.
3. Villa Conchi Cava Brut Selección, Artnr: 81501
Smak: Välbalanserad och karaktärsfullt fruktig Cava med toner av citrus, vit stenfrukt och mogna äpplen. Eftersmaken är angenämt brödig.
Användning: Passar perfekt till aperitif, skaldjur eller till chark- och ostbrickan. Serveras vid 8 °C.
4. Parés Baltà Pink Brut, Artnr: 791601
Smak: Härliga bubblor med toner av hallon, röda vinbär, jordgubbar, grapefrukt och mineraler.
Användning: Serveras vid 8-10°C som aperitif, eller till sallad, eller till fisk och kycklingrätter.
