Rosa bubbel under 100-lappen

Ingress:

Ett franskt kvalitetsbubbel under hundralappen som ”REKOMMENDERAS” i Allt om Vin’s Stora Vinguide.

Sol och vår i luften ger inspiration till att servera ett rosa bubbel på uteplatsen. Patriarche Crémant de Bourgogne Brut Rosé är ett doldisvin som inte många känner till men som finns att köpa på Systembolaget. Ett utmärkt kvalitetsval som alternativ till champagne och prisvärt, som Carl-Jan Granqvist lovordat i radio för någon vecka sedan. Ett franskt kvalitetsbubbel för under hundralappen.

Vinet får det trevliga betyget ”REKOMMENDERAS” i Allt om Vin’s Stora Vinguiden i december 2015 och får även bra betyg av Metro 28 maj 2015.

Patriarche Crémant de Bourgogne Brut Rosé (7601) är härligt friskt med balanserade smaker av röda bär som röda vinbär, smultron med en lätt örtig ton. Det är främst druvan Pinot Noir (85 %) som används men också Gamay (15 %) som bidrar med lite extra kraft åt det här trevliga rosa vinet som är gjort med traditionell metod, dvs jäsning och lagring på flaska

Följ oss på Facebook!

Image:

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.