Prosecco är namnet på en grön druvsort, men från 2009 har det blivit namnet på ett vin som måste komma från ett specifikt geografiskt område som ligger i Ventetien och Friuli. Så man har nu istället börjat använda Glera som är ett äldre namn för druvsorten. Det finns 2 DOC appellationer i området, Prosecco DOC och Prosecco di Treviso DOC samt fyra av den högre ursprungsbeteckningen DOCG; Asolo, Cartizze, Rive och Conegliano Valdobbiadene.
Ett ekologiskt vin måste uppfylla krav på tillverkning och på odlingen. Mycket handlar om hårdare regler för användningen av kemiska bekämpningsmedel och konstgödsel. Vad det gäller tillverkningen får man inte använda lika många tillsatser och processhjälpmedel som vid en konventionell vinproduktion. Gränsen för hur mycket svaveldioxid som får tillsättas är också lägre.
– Prosecco har blivit omåttligt populärt den senaste tiden och med sina härliga friskhet och päronfruktighet så är det verkligen en utmärkt sällskapsdryck, säger Carin Widoff, Brand Manager Altia. Vi märker en tydlig trend i att folk har börjat dricka mousserande vid fler tillfällen, inte bara vid högtider och vi kan även se ett ökat intresse för ekologisk viner, fortsätter Carin. Därför var det självklart för oss att Chill Out Prosecco skulle vara ekologisk.
Chill Out Prosecco framställs enligt tankjäsningsmetoden. Det vill säga att man i en sluten trycktank tillför jäst och socker till torrt vitt vin. Det är denna andra jäsning som skapar kolsyran och gör det till ett mousserande vin. En snabb och effektiv metod utan några som helst moment av lagring för att behålla så mycket som möjligt av druvans fruktighet och fräschör.
Med den ekologiska Proseccon visar Chill Out Wines att de tar ytterligare ett steg i rätt riktning för att förse marknaden med högkvalitativa ekologiska viner.
Chill Out Prosecco (77088) har en fruktig och insmickrande doft av päron och citrus. Smaken är torr och frisk med inslag av päron och melon. Chill Out Prosecco passar utmärkt som både aperitif och sällskapsdryck men också till drinkar och fräscha lättare rätter så som sallader och skaldjur.
Följ oss på Facebook!


Nyhetsbrev