FAKTA
Artnr: 22320
Land: Italien
Pris: 119 kr
Alkoholhalt: 13,5 %
Producent: Bolla
Leverantör: Arvid Nordqvist
Smak: En kryddig doft med inslag av körsbär, viol, nejlika och mörk choklad. Smaken är medelfyllig med elegant frukt och inslag av fat, körsbär, örter, lakrits och mörk choklad.
Användning: Vinets fyllighet passar till kraftigare kötträtter, lamm- eller nötkött, eller till lagrade hårdostar.
PASSAR TILL:
![]()
SÖTMA: ♦♦♦♦♦♦♦♦
FYLLIGHET: ♦♦♦♦♦♦♦♦
FRUKTSYRA: ♦♦♦♦♦♦♦♦
Bolla Le Poiane
1883 startade Abele Bolla vinhuset i Veneto med produktionen av ett vin, en Soave. Vinet vann snart internationellt erkännande, antalet viner ökade och i USA blev Bolla synonymt med Veneto. Idag infattar produktionen vin från fem regioner med en sak gemensamt, fokus på typicitet och kvalitet.
Bolla ägs idag av Gruppo Italiano Vini som fortsatt värnar om att bevara vinhusets ursprungliga filosofi. Samtidigt satsar de mycket på att utveckla företaget. Med vinmakare Christian Scrinzi i spetsen skapas klassiskt äkta, italienska viner med moderna inslag.
Druvblandningen består av sjuttio procent Corvina, tjugo procent Rondinella, tio procent Molinara. Druvorna handplockades och vinet genomgår ytterligare en jäsning som kallas Ripasso, vilket innebär en jäsning tillsammans med pressrester från Amarone. Resultatet blir ett lite kraftigare vin som dragit ut en del av amaronens tyngd och mustiga karaktär under processen. Vinet lagras sedan två år på fat och ytterligare ett år på flaska.
Bolla Le Poiane Ripasso har en kryddig doft med inslag av körsbär, viol, nejlika och mörk choklad. Smaken är medelfyllig med elegant frukt och inslag av fat, körsbär, örter, lakrits och mörk choklad. Serveras vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött, eller till lagrade hårdostar.