DOCG-märkt prosecco från Treviso

Ingress:

Nu har äntligen den första DOCG-märkta proseccon släppts i det ordinarie sortimentet på Systembolaget. En frisk och fruktig prosecco som passar perfekt som aperitif en varm sommardag.

Bacio della Luna Prosecco Superiore är den första DOCG-märkta proseccon i ordinarie sortiment på Systembolaget. Bacio della Luna som betyder månkyss, är ett mousserande vin från det centrala högkvalitativa området Conegliano-Valdobbiadene i Treviso, Italien. Här ligger vingårdarna på branta sluttningar där druvorna får som mest sol. 

Klimatet här är speciellt eftersom avståndet är lika långt från bergen i Dolomiterna som till Adriatiska havet. Vinrankorna växer på de branta sluttningar vilket gör att druvorna måste plockas för hand. Bacio della Luna har 25 hektar egna vinodlingar i området men köper även druvor från lokala odlare. 

Först pressas de handplockade druvorna försiktigt, kyls ner, filtreras, jäses och kvar blir ett stilla vitt vin.  För att få vinet mousserande, tillsätts socker och jäst och jäses i ståltank. Allt enligt de regler som följer med ett DOCG mousserande vin. DOCG är den högsta kvalitetsklassen som ett vin i Italien kan få.  

Prosecco har 17 distrikt som får använda DOCG-märkningen. Prosecco görs alltid på den gröna druvan Glera, som tidigare hette Prosecco. Prosecco finns i tre stilar från torr till söt (Brut, Extra Dry eller Dry). Bacio della Luna är Brut och har en sockerhalt på 8 gram/liter. 

Bacio della Luna Prosecco Superiore (2332)  har en fruktig doft med inslag av gula päron, citrus, örter och gröna äpplen. Vinet har en fruktig och blommig smak med toner av päron, persika, apelsinblommor och citrus. Servera gärna som aperitif eller till vegetariska förrätter, skaldjurspasta och stekt fisk.

 

Följ oss på Facebook!

Image:

Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.