Besök den öppna boulefestivalen La Majonnaise i Rålambshovsparken i Stockholm mellan den fjärde och sjätte augusti. Nybörjare möter världseliten och festivalens främsta mål är att ha trevligt och umgås.
La Majonnaise är Sveriges största öppna bouletävling med start 1995. Nytt för i år är att bussresor ingår från Göteborg, Malmö, Örebro och Köpenhamn för alla deltagande lag.
I Stockholmsområdet rullar det en fri buss som kör besökare till festivalen, oavsett om du tävlar eller inte.

– Majon är en fransk folkfest och festivalens syfte är att ses och umgås, säger Anna Eriksson som är projektledare för La Majonnaise. Till oss är verkligen alla välkomna, oavsett om man är deltagare eller bara vill komma förbi för att uppleva stämningen. Målsättning är att skapa en fransk oas mitt i Stockholm i ett paket med artister, DJs, fransk mat och såklart utomhusboule.
Under festivalen får amatörer möjlighet att möta världseliten, från bland annat Sverige, Belgien och Frankrike. Tävlingarna pågår från fredag till söndag 4-6 augusti i Rålambshovsparken i Stockholm. På lördagskvällen genomförs en åttamannatävling där även best dressed, best spirit och best winner utses.
Festivalen har fått sin inspiration av den legendariska tävlingen La Marseillaise i boulens hemstad Marseille som årligen har över 10 000 deltagare. Svenska La Majonnaise genomförs av Boulebar i Rålambshovsparken på Kungsholmen med cirka 1 000 deltagare. På plats finns mat och dryck med franska influenser samt DJs och livemusik med Södra Station, Dotter, Mares och Flora Cash.
Vill du delta i samtliga matcher kan du köpa ett festivalband för 400 kronor som gäller på hela La Majonnaise, i bandet ingår även en fri maträtt från grillen varje dag.
Läs även
Cocktailbar på Gröna Lund
Sommarens event 2017
Glöm inte följa oss på FACEBOOK och INSTAGRAM