Artnr: 7737
Land: Frankrike
Pris: 109 kr
Alkoholhalt: 12,5 %
Producent: Charles Wantz
Leverantör: Apricot
Smak: Vinet har en fyllig mousse med en frisk och brödig ton samt inslag av gröna äpplen, citrus och mineraler.
Användning: Som brudskål, aperitif eller till förrätter med löjrom, västerbottenost, skaldjur eller fisk.
PASSAR TILL: ![]()
![]()
SÖTMA: ♦♦♦♦♦♦♦♦
FYLLIGHET: ♦♦♦♦♦♦♦♦
FRUKTSYRA: ♦♦♦♦♦♦♦♦
Charles Wantz vinodlingar ligger runt staden Barr i den nordligare delen av Alsace. Här har familjen Wantz producerat vin sedan 1563. Sedan 1980-talet drivs vingården av Erwin och Elianne Moser-Wantz som har moderniserat gården och idag exporterar till 25 länder.
Crémant d´Alsace 2014 är den första årgången av detta mousserande vin som har fått årgångsbeteckning. Wantz Crémant d´Alsace är gjort enligt méthode traditionnelle, samma metod som används i Champagne. I denna årgång har vinet legat 26 månader på sin jästfällning innan den degorgerats.
Det är ett torr vin med brödig smak med inslag av röda äpplen, nötter, citrusskal och mineral. Den lämpar sig väl som aperitif, till förrätter, plockmat, skaldjur, ostar och till desserten.
Nyhetsbrev