Jag skulle nästan säga att jag är glöggminglets största fan. Jag har hunnit arrangera otaliga genom åren – allt från små, välplanerade fester till det där minglet för över 50 personer som jag slängde ihop på 30 minuter. Fråga mig inte hur – men det gick, och det blev fantastiskt.
Det fina med glöggmingel är att det kan vara precis så enkelt eller ambitiöst man vill. Dryckesmässigt serverar jag alltid varm glögg, men mitt bästa knep – som ALLTID gör succé – är att ta ett par matskedar glögg i ett glas och toppa med iskallt torrt bubbel. Det blir friskt, festligt och en perfekt avväxling när det börjar bli varmt i rummet (vilket det ju gärna blir när många trängs i ett litet vardagsrum). Bubbel + glögg = en perfekt duo där glöggen blir som en julig smaksättning istället för en het dryck.
När det kommer till maten är min filosofi: anpassa efter tid, ork och plånbok. Har du möjlighet är det roligt att bjuda på något lite mer arbetat – och här nedan hittar du ett gäng härliga recept att inspireras av. Men glöm inte: jag älskar genvägar. Har du bråttom, plocka fram chips, chark, goda ostar, torkad frukt, klementiner och en riktigt fin chokladask. Det behöver inte vara svårt för att bli stämningsfullt. Glöggmingel handlar i slutändan om att samla människor i juletid.
Resten löser sig alltid!
/Jessica Frej
Recept: Jessica Frej Foto: Lina Eidenberg Adamo
Julkrans
Ingredienser
- Här är det fritt fram för kreativiteten. lägg en rund skål på en brädda eller bakplåtspapper.
- Lägg ut goda saker runt skålen i en ring som du sen tar bort för ett fint jämnt hål i mitten. Använd t ex salami, briebitar, västerbottenchunks, kapris, kex eller vad som helst du har hemma. Kanske lite skumtomtar?
- Addera lite grönt som grönkål och rosmarinkvistar för julig look!
Kronärtskocksdipp med pepparkakor
Ingredienser
- 1 st citron
- 2 st vitlöksklyftor
- 2 st rosmarinkvistar
- 1 msk olivolja extra jungfru
- Salt och svartpeppar
- 2 dl creme fraiche
- 2 dl riven parmesanost
- 1 näve hackad grönkål
- 1 burk marinerade kronärtskockor
- 1/2 dl torkade tranbär
Instruktioner
- Sätt ugnen på 250 grader.
- Mixa vitlök, kronärtskockor, creme fraiche och hälften av parmesanen med en stavmixer. Inte helt slätt, det får gärna vara lite bitar av kronärtskockorna kvar. Pressa i halva citronen och skiva den andra halvan. Blanda ner grönkålen.
- Bred ut i en ugnssäker form. Salta och peppra.
- Lägg på skivade citroner, tranbär, rosmarin och resten av parmesanen.
- Gratinera i ugnen i ca 15 min.
- Ta ut och ringla över olivoljan.
- Serveras varm med pepparkakor att dippa i.
Julig mjuk pepparkaksmacka
Ingredienser
- 1 st mjuk pepparkaka det går bra att köpa färdig, recept på min glutenfria får du nedan
- 140 gr gräddädelost
- 2 dl creme fraiche
- 1 paket 110 gram färdigskivad julskinka
- 100 gram smör
- 2 st päron
- 1 dl hasselnötter
- 4-5 st rosmarinkvistar
Instruktioner
- Mixa creme fraich och ost med en stavmixer till en slät smet.
- Skiva pepparkakan i 1,5 cm tjocka skivor.
- Bryn smöret i stekpanna och stek snabbt pepparkaksskivorna.
- Klyfta päronen och stek i smöret som är kvar i pannan tillsammans med romaringkvistarna.
- Bred smeten på pepparkakan. Toppa med skinka päron och rosmarin.
- Hacka och strössla över hasselnötterna.
- Servera!
Potatiskroketter med forellrom & Getostbollar
Ingredienser
Potatiskroketter med forellrom
- Ett enkelt och snabbt tips är att använda frysta färdiggjorda potatiskroketter som snacks. Toppa med något du gillar, t ex färskost och nötter. Eller använd att dippa i gräddfil och parmesan. Jag valde att toppa med smetana, hackad lök och forellrom.
Getostbollar
- Detta är verkligen enkelt men fint och gott. Köp mjuk getost utan skal. Forma till små bollar och rulla i smulor av något du har hemma. Här har jag använt pepparkakor och pistagenötter som jag mixat till smulor. Lägg upp i en fin form eller mönster. Kanske en julgran? ringla över lite honung eller ställ fram en skål man kan doppa i. Ha i lite chiliflakes för hetta om du vill.
Rödkålshjärtan
Ingredienser
- 200 gr rödkål
- 2 msk inlagd ingefära
- 1 tsk vinäger
- 1 krm salt
- 100 gr riven västerbottenost
- 1 tsk dijonsenap
- 2 tsk majonnäs
- Bröd det du har hemma
- 1 tsk smör att steka i
Instruktioner
- Strimla rödkålen, hacka ingefären och blanda ihop med, osten, senap, vinäger och majonnäs i en bunke. Salta.
- Stansa brödet med pepparkaksformar för fin form. Stek hastigt i smör.
- Gör dubbelmackor med rödkålssalladen mellan två bröd.
Glöggtips!
Dekadent Glögg
Nr 7055202 Pris 295 kronor

Jessica Frej
Ålder: 36 år
Familj: Sambo Christian,
dotter Dorthe 4 år och bonus Douglas 14 år
Gör: Kokboksförfattare, tv-kock och student
Bor: Lidingö
Instagram: @jessicafrej
Jessica Frej har jobbat med matinspiration sedan 2011 då hon medverkade i första säsongen av Sveriges mästerkock och senare fick jobb som tv-kock i det då nystartade programmet ”mitt kök”.




